10 mýtov o Ayrtonovi Senovi: pravdivé alebo nepravdivé?
články

Zosnulý trojnásobný majster sveta Formuly 1 Ayrton Senna je legendou športových fanúšikov a pre mnohých zostáva najlepším jazdcom na okruhu.

Po jeho smrti 1. mája 1994 bol Senna rýchlo mytologizovaný, ale tých, ktorí ho sledovali naživo, bolo čoraz menej a mladí fanúšikovia dostali predstavu o jeho talente z nekvalitného televízneho spravodajstva z 80. rokov.

Stránka pomenovaná po Ayrtonovi Sennovi, ktorá bola vytvorená kvôli zachovaniu pamäti pilota s podporou jeho rodiny, ponúka zaujímavé fakty o Brazílčanovej kariére a úspechoch. Vrátane týchto 10 mýtov o ňom, z ktorých niektoré však nezodpovedajú realite. Pozrime sa a spomenieme si na talentovaného, ​​ale kontroverzného pilota.

Senna vyhráva preteky na aute bez bŕzd

Pravdaže. Nebol však úplne bez bŕzd, ale Senna krátko po štarte britských pretekov formuly Ford v Snettertone zistil, že sú problémy so zastavením. V prvom kole ustúpil z vedenia o niekoľko pozícií a svoju jazdu prispôsobil novému správaniu automobilu. Potom podnikne sériu útokov a hoci funguje iba zadná brzda, darí sa mu získať späť prvé miesto a zvíťaziť. Po pretekoch mechanici s prekvapením potvrdili, že predné disky boli ľadovo studené, čo znamená, že sa nepoužívali.

O úspechoch Ayrtona bola napísaná pieseň „Victory“

Klamstvo. Táto brazílska pieseň sa stala synonymom víťazstiev Senna vo Formule 1, ale pravdou je, že fanúšikovia ju prvýkrát počuli vo finále Veľkej ceny Brazílie 1983, keď zvíťazil Nelson Piquet. Senna v tom čase ešte súťažil v britskej formule 3.

Sennu si vybrali piloti formuly 1 č

Pravdaže. Na konci roka 2009 usporiadal časopis Autosport prieskum medzi všetkými aktívnymi jazdcami formuly 1, ktorí si na šampionáte pripísali aspoň jeden závod. Na prvé miesto umiestnili Sennu, za ním nasledovali Michael Schumacher a Juan Manuel Fangio.

Minulý rok usporiadala Formula 1 podobnú anketu medzi jazdcami súťažiacimi na šampionáte 2019 a 11 z nich hlasovalo za Sena.

Senna vyhral preteky z poslednej pozície

Klamať. Senna má na konte 41 víťazstiev v F1, ale posledná štartovacia pozícia, z ktorej vyhral preteky, bola 5. na štartovom rošte vo Phoenixe v roku 1990.

Senna vyhral preteky iba na jednom prevodovom stupni

Pravdaže. Ťažko sa nájde fanúšik formuly 1, ktorý by nepoznal Sennovo víťazstvo v Brazílii v roku 1991. Toto je jeho prvý úspech doma, ale v 65. kole zistí, že mu došlo tretí prevodový stupeň a potom sa nemôže zaradiť štvrtý, atď. Box sa čoskoro uzamkne, ale Senna absolvuje posledné 4 kolá závodu na šiestom prevodovom stupni, stráca náskok, ale závod vyhráva. Vo finále mu prsty ledva spadnú z volantu a na pódiu pre neho ťažko našiel silu zdvihnúť pohár.

Senna podpísal zmluvu na jazdu vo Ferrari

Klamstvo. Ayrton sa nikdy netajil tým, že chce hrať za Scuderiu, ale s tímom nikdy nepodpísal zmluvu. Existujú však spoľahlivé informácie, že rokoval s Luca di Montezemolo a po Williamsovi s najväčšou pravdepodobnosťou prejde do Ferrari.

Druhému sa Sennu podarilo z jedného kola uzavrieť

Klamať. Ale Ayrton sa k tomu niekoľkokrát priblížil. Dokonalým príkladom toho je jeho prvé víťazstvo v F1 v roku 1985 v Portugalsku – vyhral o 1 minútu a 2 sekundy pred druhým Michelem Alboretom ao kolo pred tretím Patrickom Tambem.

Senna zaznamenal najrýchlejšie kolo boxov

Je to pravda. Znie to úžasne, ale je to fakt. V roku 1993 v Donington Parku dosiahol Senna jedno zo svojich najslávnejších víťazstiev, pričom prvé kolo po štarte bolo legendárne – mal náskok piatich áut, aby sa dostal do vedenia. V 57. kole Sena preletel boxmi, ale nezastavil sa u mechanikov McLarenu, dlho sa myslelo, že to bolo kvôli problémom s rádiovou komunikáciou. Ale Ayrton vysvetľuje, že to bola súčasť jeho stratégie v boji proti Alainovi Prostovi. V tom čase nebola na boxoch obmedzená rýchlosť.

Senna sa na mokrej trati cíti výborne už od prvého štartu

Klamstvo. Senna na svojich prvých pretekoch mokrých motokár nepodával dobré výkony, čo ho však prinútilo ešte viac trénovať na mokrej trati. A každý dážď v Sao Paule využíva na riadenie svojho auta.

Senna zachránil život svojmu kolegovi z Formuly 1

Pravdaže. Počas jedného z tréningov na Veľkú cenu Belgicka 1992 sa Senna zastavil pri trati, aby prišiel na pomoc vážne zranenému Ericovi Comovi. Z Francúza Ligieho uniká palivo a Ayrton sa obáva, že by auto mohlo explodovať, preto vsiakne do bezvedomia do Comovej auta, aktivuje kľúč od auta a vypne motor.