Testovacia jazda Shell Eco-marathon 2007: najvyššia účinnosť
Testovacia jazda

Medzi víťazmi tohtoročného Shell Eco Marathonu boli tímy z Dánska, Francúzska, Holandska a Nórska. Vysoký počet úspešných tímov odráža rastúci význam podujatia, ktorého sa zúčastnilo rekordných 257 účastníkov z 20 krajín.

„Vynikajúce výsledky účastníkov sú skutočným dôkazom rastúceho nadšenia, ktoré nová generácia inžinierov vkladá do riešenia výziev energetickej efektívnosti a dosahovania udržateľnej budúcnosti,“ povedal Matthew Bateson, manažér komunikácie Shell pre Európu.

prototypy

Tím La Joliverie z Petrohradu. Joseph opäť zvíťazil v prototype na Shell Eco-Marathon po prekonaní 3 km prekážky. Francúzsky tím, ktorý vyhral preteky roku 000, vyhral s benzínovým spaľovacím motorom a udržal si svoj najlepší výkon aj v posledný deň závodu. Študenti z Josephu zaznamenali výsledok 2006 km na liter paliva, a podarilo sa im tak prekonať svojich najsilnejších konkurentov ESTACA Levallois-Perret, tiež z Francúzska (3039 km na liter), a tím Fínskej technickej univerzity v Tampere (2701 km na liter).

Tím z Ecole Polytechnique Nantes (Francúzsko) dosiahol najlepší výsledok v súťaži prototypov vodíkových článkov. Francúzskemu tímu sa podarilo prekonať 2797 2716 km s ekvivalentom jedného litra paliva a s veľmi malým rozdielom predbehnúť svojich nemeckých konkurentov Hochschule Offenburg z University of Applied Sciences (XNUMX XNUMX km s ekvivalentom jedného litra paliva) a tím Technickej univerzity v Chemnitzi. km sa rovná jednému litru paliva). Na tohtoročnom Shell Eco-Marathon úspešne súťažili tri prototypy na solárny pohon, v ktorých zvíťazil francúzsky tím z Lycée Louis Pasquet.

Kategória „Mestské koncepcie“

DTU Roadrunners sú dvojnásobným víťazom v kategórii Urban Concepts na Shell Ecomarathon. Tím Dánskej technickej univerzity vyhral nielen triedu spaľovacích motorov, ale získal aj ocenenie Urban Climate Protection Concepts. Svoje víťazstvo oslávil s účastníkmi z De Haagse Hogeschool, ktorí získali prvé miesto v triede vodíkových prvkov.

Špeciálne ceny

Tohtoročný Shell European Eco-Marathon obsahoval technické inovácie a vylepšenia v oblasti dizajnu, bezpečnosti a komunikácie. Nespornou hviezdou slávnostného odovzdávania zvláštnych cien bol tím na univerzite Ostfold Halden University College v Nórsku, ktorý súťaží v kategórii Urban Concepts. Dizajn automobilu nórskeho tímu pripomína staré závodné auto a zaujal porotu svojou praktickosťou a reálnou možnosťou sériovej výroby modelu. Tím na Ostfold University College Halden sa umiestnil na prvom mieste v súťaži SKF Design Award so španielskymi študentmi IES Altom Nolanom Barredos-Asturias a v kategórii najudržateľnejších ocenení za dizajn sa umiestnil na druhom mieste za tím Proto 100 IUT GMP z Toulouse.

Nórsky tím bol ocenený aj cenou Shell Communications Prize a za úsilie v oblasti dodržiavania bezpečnostných opatrení sa umiestnil na druhom mieste v súťaži Autosur Security Award. Víťazom v kategórii Bezpečnosť Shell Eco-Marathon sa stal tím francúzskej vysokej školy Roger Claustres, Clermont-Ferrand. Cena Bosch Innovation Award bola udelená tímu Polytechnickej univerzity v Miláne. Taliansky tím zaujal porotu dizajnom odstredivej spojky automobilu.

Spoločenské ocenenie získalo AFORP Drancy vo Francúzsku za organizáciu rôznych rekreačných vzdelávacích iniciatív vrátane inšpiratívnej hry Eco Marathon pre všetkých bežcov.

„Shell Eco-marathon 2007 skutočne dokázal predviesť skutočné autá navrhnuté a prezentované študentskými tímami, aby ukázali, ako preniesť energiu, technológiu a inovácie do budúcnosti,“ dodal Matthew Bateson.