Red Bull, tím F1, ktorý vám dáva krídla - Formula 1
1 Formula

La červený býk vo Formule 1 nemá veľa skúseností: pred desiatimi rokmi rakúsky tím ani neexistoval a teraz získal už osem majstrovstiev sveta (štyria piloti so Sebastianom Vettelom a štyria konštruktéri).

Najsilnejší tím tohto desaťročia dokázal napriek svojmu mladému veku ovládnuť posledné majstrovstvá proti známejším tímom. Vďaka jednému z najtalentovanejších vodičov a výnimočnému dizajnérovi. Poznajme ho spolu história.

Red Bull: história

La červený býk Oficiálne bol založený na konci roku 2004, keď rakúska spoločnosť vyrábajúca energetické nápoje kúpila počas finančnej krízy tím Jaguar za len jeden dolár. Na oplátku sa spoločnosť zaviazala investovať 400 miliónov dolárov počas troch sezón.

В Motory Cosworth a Brit je povolaný do funkcie vedúceho tímu Christian Horner, zakladateľ tímu Formula 3000 Arden. Expert David Coulthard je prvým sprievodcom a Rakúšan hrá striedavo úlohu druhého vodiča. Christian Klien a náš Vitantonio Liuzzi.

Debut v F1

Debut v F1 z červený býk je výnimočný: v Austrálii Coulthard (4. miesto) a Klien (7.) získavajú body a dosahujú najlepší výsledok sezóny pre rakúsky tím, ktorý skončil rok na 7. mieste medzi konštruktérmi, pred Sauberom.

Neweyov príchod a prvé pódium

Rok 2006 je dôležitým rokom pre Red Bull, so sklamaným Liuzzim pešo a motory Ferrari. Ale najdôležitejšia správa sa týka príťažlivosti geniálneho dizajnéra. Adrian Newey: je to v deväťdesiatych rokoch Williams a McLaren získali šesť majstrovských titulov konštruktéra.

La červený býk šampionát sa skončil opäť na 7. mieste, ale Monte Carlo prvé pódium prichádza s Coulthardom, tretie v cieli.

A motor Renault

V roku 2007 bol medzi rakúskym tímom a Renaultom (dodávateľ motory). Mark Webber miesto Kliena (nahradil ho v posledných troch Grand Prix 2006 Holanďan Robert Durnbos) ako druhý pilot a na Nurburgringu skončil tretí. Na konci sezóny je Red Bull na svetovom šampionáte na piatom mieste.

Budúci rok situácia pre červený býk nie najlepšie: ďalšie tretie miesto prichádza - v Kanade - s Coulthardom, ale sezóna končí na 7. mieste, dokonca za "bratrancami" Toro Rosso.

Prichádza Vettel

S príchodom mladých talentov Sebastian Vettel - schopný niesť Toro Rosso na najvyššom stupienku pódia v Monze v roku 2008 (predtým Red Bull nedosiahol výsledok) - "lattinari" začínajú prekvapovať. Prvý úspech v Čína vďaka Vettelovi - prišiel už po troch všeobecných lekároch. Nasleduje päť ďalších (tri Sebastiany vo Veľkej Británii, Japonsku a Abú Zabí a dvaja Webberi v Nemecku a Brazílii), vďaka čomu stredoeurópsky tím môže dokončiť Majstrovstvá sveta konštruktérov na druhom mieste za Brawn GP.

A majstrovstvá sveta

Prvé dva majstrovstvá sveta FIFA červený býk príchod v roku 2010: Vettel získava titul vodiča s piatimi víťazstvami (Malajzia, Európa, Japonsko, Brazília a Abú Zabí) a štyri víťazstvá Webbera (Španielsko, Monte Carlo, Spojené kráľovstvo a Maďarsko) získavajú aj titul producenta.

Rok 2011 je najlepšou sezónou v histórii rakúskeho tímu: napriek sklamaniu Webbera (úspech iba v posledných pretekoch sezóny v Brazílii) si dvojnásobný majster sveta Vettel vďaka jedenástim víťazstvám dáva aj konštruktérske prvenstvo ( Austrália, Malajzia, Turecko, Španielsko, Monte Carlo, Európa, Belgicko, Taliansko, Singapur, Južná Kórea a India).

Sezóna 2012 je kontroverznejšia ako predchádzajúca, ale červený býk naďalej exceluje medzi jazdcami (päť víťazstiev pre Vettela – Bahrajn, Singapur, Japonsko, Južná Kórea a India – a dve víťazstvá pre Webbera v Monte Carle a Spojenom kráľovstve) a medzi výrobcami.

V roku 2013 sme boli svedkami skutočnej dominancie rakúskeho tímu: sezóna sa ešte nekončí, ale dva tituly už máte vo vrecku. Jedenásť víťazstiev (s dvoma zostávajúcimi GP) pre Vettela, nula (ale so štyrmi druhými miestami) pre Webbera.